Fotografia

Oznakowanie obiektywów Nikkor (Nikon)

Już wcześniej pisałam o powodach oznakowywania obiektywów różnych firm fotograficznych. Ostatnio omawialiśmy oznakowanie Canona. Dzisiaj czas na Nikkora (Nikona)

AF-P – obiektywy nieposiadające przełączników na obudowie. Sterowanie stabilizacją oraz wybór trybu AF/MF odbywa się z poziomu menu w aparacie.

AF-S – charakterystyczne dla obiektywów wyposażonych we własny silnik ustawiania ostrości SWM (Silent Wave Motor), odpowiednik USM w Canonie.

AI – mocowanie fizycznie zgodne z bagnetem Nikon F. Ze starszymi aparatami, np. D80, może nie działać pomiar ekspozycji.

D – oznaczenie obiektywów, które przekazują do aparatu odległość ostrzenia, co pozwoliło na wprowadzenie innych zaawansowanych funkcji, związanych z doborem ekspozycji dla światła błyskowego.

DC – Defocus Control – rozwiązanie pozwalające na manipulowanie wyglądem nieostrości poprzez zmianę rozmiaru i kierunku aberracji sferycznej. Służy do tego specjalny pierścień na obudowie.

DX – obiektywy współpracujące z lustrzankami DX. Istnieje możliwość podłączenia obiektywu DX do matrycy FX (pełna klatka), jednakże należy liczyć się z bardzo dużą winietą.

E – w konstrukcjach oznaczonych literą „E” zrezygnowano z mechanicznego sterowania przysłoną na rzecz elektronicznego, które powinno gwarantować szybsze i precyzyjniejsze sterowanie.

ED – (Extra-low Dispertion) – oznacza zastosowanie w konstrukcji optycznej soczewek o bardzo niskiej dyspersji, co pozwala zapanować nad aberracją chromatyczną.

FL – soczewki o właściwościach fluorytu charakteryzującego się niemal doskonałą ochroną przed zabrudzeniem.

G – obiektywy przeznaczone do nowoczesnych korpusów umożliwiających sterowanie przysłoną. Na obudowie obiektywu nie ma pierścienia przysłony.

IF – Internal Focusing – wewnętrzne ogniskowanie, podczas ustawiania ostrości poruszane są wewnętrzne soczewki, a obiektyw nie zmienia swoich rozmiarów.

N – Nano Crystal Coat – antyrefleksyjna powłoka stosowana w obiektywach Nikon o najlepszych właściwościach optycznych. Nie znajduje się ona w nazwie lecz na obudowie.

PC-E – Perspective Control – oznaczenie obiektywów typu Tilt Shift w obiektywach Nikon.

PF – w konstrukcji obiektywu zastosowano soczewkę Fresnela, która pozwala konstruować znacznie mniejsze i lżejsze obiektywy w stosunku do ich ogniskowej.

VR – Vibration Reduction – stabilizacja obrazu w obiektywach Nikon.

Dodaj komentarz