Grafika

Trendy w projektowaniu graficznym na rok 2024 #1

W projektowaniu graficznym zmiany to nieodzowny proces twórczy. Przyszłość projektowania będzie bardziej innowacyjna i dynamiczna niż kiedykolwiek wcześniej.

Głównym trendem ostatnich lat jest wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości w projektowaniu. Umożliwia tworzenie interaktywnych doświadczeń, które integrują komponenty cyfrowe ze światem rzeczywistym.

Animacje to kolejny trend w projektowaniu graficznym na rok 2024.

Najlepsze trendy w projektowaniu graficznym 2024

Świat projektowania graficznego stale się zmienia. Nowe trendy rodzą się i umierają każdego dnia, dlatego niezwykle ważne jest, aby zawsze być świadomym najnowszych zmian na rynku.

autor: Julian Montague

Minimalizm


Wykorzystuje proste elementy i kilka kolorów, aby stworzyć przejrzystą i atrakcyjną grafikę. Stosowany głównie w projektowaniu stron oraz logo, infografiki i wizytówki. Używa jedynie podstawowych kształtów i ograniczonej kolorystyki.

  • Sprawia, że projekt jest bardziej zrozumiały.
  • Tworzy spokój i porządek. To powiew świeżości w świecie przeładowania informacjami.
  • Skupia uwagę na najważniejszym. Ograniczona liczba elementów upraszcza i doprecyzowuje przekaz zawarty w projekcie.

Aby tworzyć projekty minimalistyczne, używajcie kilku kolorów i trzymajcie się jednej czcionki, twórzcie proste kształty.

Rizograf
technika druku cyfrowego, która ma pewne cechy sitodruku – maszyna drukująca tworzy matrycę, przez którą przeciskana jest farba. Dzięki temu odbitki riso są niepowtarzalne. Riso drukuje każdy kolor oddzielnie, można więc uzyskiwać ciekawe efekty nakładania różnych kolorów na siebie – tak jak w sitodruku. Nałożona farba ma charakterystyczną, nierównomierną strukturę, dając wrażenie ręcznej, rzemieślniczej pracy.

Efekt ziarna

Nowe trendy wyznaczają ziarniste tekstury nadając pracom wygląd vintage. Są używane z efektami, takimi jak kropki rastrowe i nakładki.

Przy odpowiednim podejściu takie tekstury pozwalają stworzyć spójny i atrakcyjny styl.
Ziarniste tekstury naśladują grys znaleziony na mediach analogowych. Takie podejście wywołuje nostalgię i łagodzi krawędzie. Zastosowanie w projektach w stylu vintage, fotografii filmowej lub imitacji starych metod drukowania. Używane podczas projektowania okładek albumów muzycznych.

Projekt sztucznej inteligencji

Możliwość generowania unikalnych obrazów za pomocą AI przyciąga uwagę nie tylko doświadczonych projektantów, ale także początkujących. Niemniej jednak projekty takie nie należą do oryginalnych, indywidualnych, wyjątkowych. Są raczej szablonowe, komputerowe, sztuczne po granice możliwości.

Sztuczna inteligencja generuje elementy projektu, układy i projekty objętości w oparciu o zestaw parametrów wejściowych. Projektanci korzystają z narzędzi AI, aby szybko znajdować odpowiednie opcje, oszczędzając czas i wysiłek.

Aby zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji, projektanci graficy muszą komponować skuteczne podpowiedzi i przekazywać informacje zwrotne na temat powstałej pracy. To, jak dobrze opanują tę umiejętność, zadecyduje o przyszłości projektowania sztucznej inteligencji w 2024 roku.

ciąg dalszy nastąpi…